GĘSINA W ROLI GŁÓWNEJ

SPRAWOZDANIE Z KONKURSU „GĘSINA W ROLI GŁÓWNEJ”

Od wieków 11 listopada obchodzono Dzień św. Marcina. Według legendy skromny mnich Marcin za swoje świątobliwe zasługi na rzecz ludzi został mianowany biskupem. Ale wzbraniał się przed przyjęciem godności i ukrył się między gęsiami. Te jednak go zdradziły głośnym gęganiem. W rezultacie Marcin został biskupem, a niesforne ptaki upieczono i zjedzono podczas uczty. Na pamiątkę tych wydarzeń tradycyjną potrawą na dzień  św. Marcina była pieczona gęś.

Upamiętniając ten dzień w naszej szkole, 9 listopada 2016 r. zorganizowano konkurs kulinarny pod hasłem „Gęsina w roli głównej”. Celem konkursu było motywowanie uczniów do pogłębiania wiedzy, doskonalenia umiejętności, eksperymentowania kulinarnego, umiejętności współpracy w grupie i rozwijania wrażliwości estetycznej.

Do konkursu zgłosiło się 7 zespołów, które przygotowały następujące potrawy           z gęsiny:

• Naleśniki z gęsią zapiekane z sosem morney, mix sałat z sosem winegret, chipsy z jabłek – Zuzanna Fiske, Agnieszka Właśniak, Joanna Zawistowska – kl.2cK
  • Pierogi z gęsiny, puree z buraka z chrzanem i chipsy z jarmużu – Agnieszka Gruchała, Michał Czarnak – kl. 2ck
  • Pierś z gęsi z risotto borowikowym – Aleksandra Orzechowska, Dawid Bareja – kl. 2f
  • Pijana gęsina po polsku – Aleksander Naszko, Kamil Zdanowicz – kl.4cK
  • Pieczona pierś z gęsi z pęczakiem i karmelizowanymi w miodzie burakami – Małgorzata Bystrek, Mateusz Życzyński – kl. 1dT
  • Zapiekanka makaronowa z gęsiną – Anna Krych, Kornelia Ochmańska – kl. 2dT
  • Pierś z gęsi na ziemi czekoladowej, seler, dynia i sos: wiśnia z krwią – Hubert Kiełbasa, Radosław Felczak – kl. 3cK.

Jurorzy w składzie: Pani Dyrektor Aldona Pląska, Pani Dyrektor Katarzyna Wójtowicz-Błażejów, Pani Maja Witka-Jeżewska oraz Pan Rafał Niewiarowski wnikliwie oceniali pomysłowość, wygląd i estetykę podawanych potraw,                     ich smakowitość oraz prezentację.

I miejsce zdobyli ex aequo: Agnieszka Gruchała i Michał Czarnak z klasy 2cK             za pierogi z gęsiny oraz uczniowie z klasy 3 cK Hubert Kiełbasa i Radek Felczak          za pieczoną pierś z gęsiny na czekoladzie.

II miejsce uzyskali uczniowie klasy 2f Aleksandra Orzechowska i Dawid Bareja        za pierś z gęsi z risotto borowikowym oraz Aleksander Naszko i Kamil Zdanowicz      z klasy 4cK, którzy przygotowali pijaną gęsinę po polsku.

Na III miejscu uplasowały się uczennice z klasy 2cK: Zuzanna Fiske, Agnieszka Właśniak, Joanna Zawistowska, które przygotowały naleśniki z gęsiną.

Zwycięskie drużyny nagrodzono. Gratulujemy!!!

Zachęcamy do udziału w następnych konkursach szkolnych.

Wkrótce na stronie bloga przepisy z konkursu  🙂